Lustr z pračky

To je upcykling v praxi.

Balakryl RECY VĚCI
Lustr z pračky

V obecné rovině je upcycling směrem, jehož cílem je přeměna starých a nepotřebných produktů na produkty s vyšší užitnou hodnotou, než jakou měl původní výrobek. A právě to se nám, respektive designérskému duu z BOA design, povedlo převést do praxe.

V rámci projektu Balakryl RECY věci jsme si dali jasnou misi, upozornit veřejnost na množství zdánlivě nepotřebných věcí, které každý den končí na skládce nebo ve spalovně. Chceme motivovat všechny kreativní lidi, aby se před tím, než něco vyhodí, zamysleli, jestli by nedokázali dát věci druhou šanci.

Patříte mezi ně? Přihlaste se a staňte se spolu s hvězdným týmem designérů hrdiny Balakryl RECY věci, vyzývá Martina Macková, zastupující v porotě společnost PPG Deco, výrobce barev Balakryl. Judita Nechvátalová z Green Cat dále odhaluje zákulisí projektu.

Natočili jsme spot, který zachycuje příběh obyčejné pračky. Ha, jak prosté, má ji doma každý a každému jednou doslouží. Kdo se ale podívá dovnitř, zjistí, že je tam doslova poklad. Nerezový buben, který by nás možná všechny přežil, kdybychom věděli, co s ním.

A my už to teď díky Michaele Vrátníkové a Petrovi Mikoškovi z BOA design víme. Podívejte se, co vymysleli.

 

Ještě něco málo teorie, kterou se mimo jiné dočtete i na stránkách Upcycling.cz.

Ve svém jádru je tento způsob přeměny produktů o úroveň výše nad recyklací.

Jelikož v recyklaci se staré materiály přetváří a formují v materiály nové, které jsou opět vrženy do koloběhu výroba-směna-spotřeba.

Teorie Upcyklace povznáší tento směr na vyšší úroveň. Upcyklace klade důraz na zachování původních materiálů, ze kterých lze vyrobit nové produkty s vyšší přidanou a hlavně užitnou hodnotou.

Dnes je upcycling vnímán jako filozofie, umění nebo dokonce životní styl, který souvisí s potřebou vzdorovat konzumnímu způsobu života, zachovat tradiční hodnoty a šetrný přístup k přírodním zdrojům.

Nicméně již dávno před vznikem svého názvu, především v době oslabení regionálních ekonomik, kdy si lidé nemohli dovolit nové spotřební zboží, hledali uspokojení svých potřeb v improvizacích téměř ve všech oblastech života.

Proto si lidé oblíbili techniky, jak z volných materiálů levným a nenáročným způsobem vyrobit oblečení pro sebe či své děti, renovovat nábytek nebo jinou formou využít staré produkty.

A o renovaci zase příště.

Vloženo od
Tags: RECY věci

SLEDUJTE NOVINKY
A ODEBÍREJTE NEWSLETTER!

Přihlaste se k odběru newsletteru.
Neunikne vám žádný nový postup, termín, ani zpráva.