Upcyklovaná móda

Předělávat jde nejenom starý nábytek, ale i oblečení. Z košile šaty nebo z kalhot rukavice a kabáty. Nahlédněte do dílen návrhářek, pro které je pomalá móda tou pravou cestou.

Balakryl RECY VĚCI
Upcyklovaná móda

Ľubica Skalská

Dlouho hledala způsob, jak se věnovat módě a zároveň nebýt součástí módního průmyslu, s jehož systémem fungování nesouhlasí. Přišla na to, že jediná možnost je dělat osvětu, tedy upozorňovat na problematiku fast fashion a svým způsobem ho i řešit. Zaujala ji upcyklace, protože má zálibu v second handech.

Upcycling je cesta, jak ze starých a prakticky nepoužitelných věcí udělat nové a plně funkční – asi jako když ze staršího pečiva uděláte skvělou žemlovku. 

Dělá oblečení hlavně z oděvů, které jsou z kvalitních materiálů: košile, džíny, vlněné kabáty, ale třeba i z vlny ze svetrů. Upřednostňuje jednoduché čisté linie, klade důraz na volnost, vzdušnost. Ráda dělá střihy, které se můžou nosit celoročně. 



Haldy oblečení se najdou téměř v každé skříni. Stačí se do přeplněných polic s nadhledem a jistým citovým odstupem zahledět.

Na jejích KURZECH se často stává, že lidé nemají ani nejmenší ponětí kolik času a úsilí stojí ušít například jednoduchou sukni. Člověk si potom oblečení víc váží a dokáže objektivně zhodnotit ceny ve fast fashion řetězcích.



Více o návrhářce na WEBu nebo Facebooku.


K.BANA

podzimně zimní upcyklovaná denimová kolekce 

Dosavadní tvorba Kateřiny Černé byla výlučně tvořena ze 100% lnu, který odebírá od českých výrobců a zamilovala si ho pro jeho kvality: má velmi pevné vlákno, je ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a pro výrobu lněných tkanin nejsou třeba chemické úpravy.

Tento podzim je vše jinak. Výrobce tkaných materiálů neustále posouval termíny zhotovení, až jsem zjistila, že nic nebude a nestíhám.

Kateřinu zachránila myšlenka, kterou nosila v hlavě už několik let, využít starou džínovinu. Díky výzvě na sociálních sítích získává potřebný materiál, který ji lidé nosí a posílají z celé republiky, v podobě nevyužívaných obnošených džínů. Následuje proces párání nohavic, praní, sušení, sjednocení kusů dle barevnosti a vytvoření unikátní metráže. Tu je poté potřeba podšít lněnou podšívkou, aby byl materiál příjemně nositelný. Vzniká tak unikátní a v každém kusu neopakovatelná “koláž”, která charakteristiku denimu nezapře, ale zároveň vytváří očím příjemný celek.

Miluji minimalistické střihy s výraznými detaily.



Více o návrhářce na WEBu nebo Facebooku.


 

Vloženo od

SLEDUJTE NOVINKY
A ODEBÍREJTE NEWSLETTER!

Přihlaste se k odběru newsletteru.
Neunikne vám žádný nový postup, termín, ani zpráva.