Podsedák

Přemýšlela jsem, co bych do soutěže vyrobila, zrenovovala, zrecyklovala. Nápadů byla spousta, nakonec jsem vybrala užitečnou ochranou pomůcku, kterou považuji za zásadní a potřebnou pro osoby, které jsou odkázané na pohyb s pomocí invalidního vozíku

Balakryl RECY VĚCI
Podsedák

ZAMLUVENO

Je nám líto, ale tento kus už má své nové místo!

Kouněte se po DALŠÍCH, stále je z čeho vybírat.


Pohodlný podprdelník

Jedná se o antidekubitní podsedák neboli sedák, neboli slangově zvaný "podprdelník". Mírně přisprostlé slůvko, nicméně natolik výstižné, že si každý dokáže snadno představit o co se jedná.

Tím spíš, že jsem nedávno u sousedky viděla sedák, jehož proveden mě naprosto šokovalo. Byl prý součástí vozíku. Jedná se o jakousi směsici drtí skládající se z odpadových zbytků molitanu, gum apod. zřejmě za vysoké teploty slisované v tak tuhou hmotu, že by se hodila možná tak na rohožku, ale ne pod zadek vozíčkáře. Sedět na něčem takovém, do týdne bych měla otlačený a odřený zadek. Ano, je možné vyrobit tuto pomůcku i recyklačně, ale ne prosím tímto způsobem. Chcete-li vědět jak, čtěte dál.

Jak známo, dekubity nebo-li proleženiny jsou velice nebezpečné onemocnění. Začíná zarudnutím, pokračuje jako pupínek, puchýř, pak se objeví mokvání, hnisání a končí to otravou krve. V některých případech, obzvlášť poúrazových může dojít k omezení nebo ztrátě citlivosti kůže v sedacích partiích, takže člověk ani nemusí poznat, že došlo k otlaku nebo poranění tkáně. Těmto komplikacím se dá dlouhodobě predejít právě používáním této pomůcky.

Pro ty, kdo by chtěli takovou pomůcku vyrobit pro sebe, nebo jako dárek pro někoho, kdo třeba ani nemá tušení, že je něco takového životně důležité, bohužel i to se někdy stavá, zde je návod na výrobu:

Podle hmotnosti zvolte výšku molitanu. Ja jsem při svých dřívějších 50ti kilech používala asi 3cm. Pri nynějších 60ti kg jsem chtěla 4cm, ale sehnala jsem jen 3cm. Při vyšší hmotnosti, je potřeba i vyšší molitan. Uřízněte čtverec nebo obdelník dle rozměru sedadla vozíku. Na něj ušijte voděodolný potah. Lze použít starší omyvatelný ubrus, nejlépe ten zpevněný textilií (i když už ne tak pevný jako dříve) nebo starou pevnější pláštěnku. Já tentokrát použila slunečníkovinu. Je pevnější a déle vydrží. Nezašívejte zcela, aby při dosednutí mohl vzduch volně ujít a pak se zas natáhnout při sesednutí zpět a aby bylo možné i samotný molitan v pripadě potřeby vyprat. Otvor zajišťuji patentkou (možno použít i knoflík). Pak už stačí ušít několik látkových potahů ze starého polštáře, ubrusu apod. na výměnu. Vhodnější jsou světlé látky.

Ráda bych prosadila, aby se někdo ujal mého návrhu na výrobu takovýchto sedáků.



SLEDUJTE NOVINKY
A ODEBÍREJTE NEWSLETTER!

Přihlaste se k odběru newsletteru.
Neunikne vám žádný nový postup, termín, ani zpráva.