POSUVNÉ DVEŘE S HORNÍM VEDENÍM

Dřevo milujeme takřka všichni. Ale znáte někoho, koho i dřevo miluje? Jedním z dřevem vyvolených je právě Tomáš Honzárek. V jeho rukou dřevo ožívá a i z těch nejobyčejnějších prkýnek vznikají krásné věci. Vyrobte si podle jeho rad posuvné dveře.

Balakryl RECY VĚCI
POSUVNÉ DVEŘE S HORNÍM VEDENÍM

Budete potřebovat:

Materiál: Smrkové desky z demolice, součástka z šicího stroje jako madlo, vodící kolečka se třmenem
Nářadí: úhelník, ruční okružní pila, pokosová pila, ruční pásová bruska, elektrická vrtačka

Tomáš před akcí

Vyberte si a pečlivě proměřte vhodný materiál pro výrobu dveří. Tomáš použil smrková prkna z demolice.

Dvakrát plánujte a jednou vyrábějte: nákres a dobrá rozvaha postupu hodně přispějí k hladkému průběhu výroby.

Před započetím řezání starých prken očistěte povrh drátěným kartáčem a zbavte ho starých nánosů, které by jinak mohly ztupit pilový kotouč.

Pomocí úhelníku si na desku narýsujte přesné délkové rozměry pro zakrácení na čistou míru.

Truhlářskou svěrkou si pevně upněte materiál ke stolu, nezapomeňte nasadit ochranné brýle a kotoučovou pilou zakraťte prkna na požadovanou délku.

Pro detailní zařezávání konců svlakových lišt pod úhlem 45 stupňů je ideální použít pokosovou pilu, která má možnost velké variability nastavení úhlů řezu.

Před následnou povrchovou úpravou je nutné prkna vybrousit do hladka. Pro velké rovné plochy je vhodné použít elektrickou pásovou brusku, která značně zkracuje čas broušení. POZOR! Touto technikou broušení se brousí zásadně podél dřevních vláken.

Romantické zahradní zátiší s plechovkami Balakrylu, které se vám budou perfektně hodit.

Vybroušený povrch je připraven na první nátěr. Na materiálech z masivního dřeva provádějte tahy štětcem rovnoběžně s texturou. Tomáš zvolil techniku zvanou patinování, která spočívá v nanášení několika vrstev různých odstínů barev. Před nanesením každého dalšího nátěru se předchozí vrstva jemně zbrousí tak, že začne prosvítat spodní podkladová vrstva.

Pokud chcete dosáhnout stejného vzledu jako Tomáš, naneste první tyrkysovou barvu, na ní béžovou a nakonec barvu tmavě hnědou. Postupným probrušováním docílíte požadovaného efektu, který napodobuje vzhled opotřebených letitých povrchů.

Elektrickou vrtačkou s vrtákem do dřeva si vyvrtáte otvory pro šrouby s metrickým závitem určené pro připevnění příčné svlakové lišty. Pro tyto dveře stačí dvě svlakové lišty, které drží desky pevně pohromadě a zabraňují jejich prohýbání.

Ze zadní strany dveří provlečete šrouby, nasadíte svlakovou lištu s předpřipravenými otvory, přidáte podložky a matku dotáhnete odpovídajícím klíčem.

A ještě madlo! Tomáš vtipně použil součástku ze starého šicího stroje. Můžete také oživit nějaký starší kousek nebo koupit madlo nové.

Poslední pracovní operací při výrobě posuvných dveří je namontování pojezdových koleček se třmenem. Výškovým umístěním kolečkového závěsu na horní stranu dveří, si můžete určit potřebnou pozici dveří a tím i pojezdové kolejnice. Předem určitě dobře proměřte.

TIP:
Ať nemusíte hledat, zde dobře koupíte pojezdová kolečka se třmenem a závěsnou lištou:
https://www.kolapirkl.cz/kolejnice-historik | https://www.kolapirkl.cz/kovani-pro-posuvne-dvere-historik-1

Gratulujeme, jste ve finále a dveře jsou hotové.

Šikovný tvůrce u nových dveří, které proměnily odpad v poklad.

Tvořte a dávejte věcem druhý život.
Příští rok se vám to v soutěži Balakryl RECY věci šikne.

 

Vloženo od
Tags: Inspirace

SLEDUJTE NOVINKY
A ODEBÍREJTE NEWSLETTER!

Přihlaste se k odběru newsletteru.
Neunikne vám žádný nový postup, termín, ani zpráva.